Bilal KARTAL Özel Röportaj

Bilal KARTAL Özel Röportaj

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Bilal KARTAL. 1995 yılının Haziran ayında İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş.’ yi kurdum. Yıl 2019’a gelindiğinde İzmir Detektiflik A.Ş. özel Dedektiflik sektöründe ekip ve ekipman bakımından dünyanın en büyük ve en güvenilir Özel Dedektiflik konumuna geldi. Bizler bu meşaleyi müşteri memnuniyeti ve yüksek gizlilik ilkesi prensiplerimize borçluyuz. İzmir Dedektiflik A.Ş. Türkiye’nin ilk kurulan Özel Dedektiflik unvanına sahip olmakla birlikte günümüzde Dünya Özel Dedektiflik sektörünün lideri konumundadır.

Özel Dedektif olma fikri nasıl doğru? Ya da şöyle soralım sizi Özel Dedektifliğe götüren yol nasıl gelişti?

1995 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki görevimden ayrıldım. Mesleki ve tatil amaçlı gitmiş olduğum yurt dışı seyahatlerinde Özel Dedektiflik mesleğinin yaygın olarak uygulandığını gördüm. Ülkemizde de düzenlenen yeni kanunlar ışığında Örneğin; Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Markanın Korunmasına Yönelik düzenlenen kanunlar nezdinde tüzel kişilik olan kurumsal firmaların ve ülkemizde yaşayan inşaların Özel Dedektiflik firmalarının vermiş oldukları hizmetlere büyük ölçüde ihtiyaç duyulduğunu tespit ettim. Ancak o dönemde bu ihtiyacı karşılayacak Özel Dedektiflik hizmeti veren kişi ve firmaların olmadığını gördüğümde Özel Dedektiflik mesleğini ülkemizde uygulamaya karar vererek insanların çok özel sorunlarına çare aramayı kendime görev edindim.

Özel Dedektif deyince ne anlamalıyız?

Özel Dedektif bir manada çok özel sorunlarına çare arayan kişilerin sorunlarını çözüme kavuşturmayı görev edinen, ücreti karşılığında hizmet veren kanun adamlarıdır.

Kısaca özel Dedektifliğin dünyadaki ve Türkiye’deki gelişimi hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Özel Dedektiflik mesleği dünyada ilk olarak 1880 li yılların başlarında Fransa ülkesinde uygulanmaya başlanmıştır. Dünyanın ilk kurulan özel Dedektiflik şirketi tüzel kişilik olan şirketlerin yaşamış olduğu sorunların çözümlenmesi konularıyla ilgili hizmet vererek faaliyetlerini araştırmıştır. 1800’lü yılların sonlarına gelindiğinde özel Dedektiflik mesleği Amerika ülkesinde yaygın olarak uygulanmaya başlanmış, 1900’lü yılların başlarındaysa Avrupa başta olmak üzere tüm gelişmiş dünya ülkelerinde özel Dedektiflik mesleği uygulanmaya başlanmıştır. Şirketimiz İzmir Dedektiflik A.Ş. bünyesinde yapmış olduğumuz atılımlar kronoloji alanında yapmış olduğumuz yenilikler icatlar, çeşitli yurt içi ve yurt dışında bulunan çeşitli üniversitelerin teknoparklarında şirketimiz bünyesinden geliştirmiş olduğumuz ses, görüntü kayıt ve transfer sistemleri hakkında yapmış olduğumuz icatlar ile dünya özel Dedektiflik sektörüne gelişmesine ve büyümesine şirket olarak çok büyük katkılarda bulunduk.

Özel Dedektiflik tehlikeli bir iş mi?

Her meslek dalında olduğu gibi özel Dedektiflik mesleğinde de tehlike yaşanılan anlar muhakkak olmaktadır ancak kendisini çok iyi yetiştirmiş yüksek bilgi ve beceri donanımına sahip olan özel Dedektifler söz konusu tehlikeleri rahatlıkla bertaraf etmektedirler.

Neden insanlar polis yerine Dedektife gitme gereği görüyorlar?

Aslında insanlar polis yerine özel Dedektiflik şirketlerine gitme gereği görmezler. Bu kamuoyunda yanlış bilinen bir olgudur. Şöyle ki polisin vazife ve salahiyet kanununda polisin görev ve yetkileri açıkça belirtilmiştir. Bu kanunun maddeleri incelendiğinde polisin yaptığı ve yapamayacağı işler açıkça yazılıdır. Örneğin polis bir suç oluştuktan sonra olaya müdahale etme yetkisine sahipken takibi şikâyete konu olan suçlarda da polisin ve Cumhuriyet Savcılığı makamının soruşturma yetkisi bulunmamaktadır. bu nedenle insanlar markalarının taklit edilip edilmediğini araştırılması, eş takibi, sadakat araştırması, öğrenci takibi, piyasa araştırması, ortaklık araştırması, evlilik öncesi araştırma ve benzeri birçok konu ile ilgili araştırma hizmetlerini tüzel ve özel kişilikler özel Dedektiflik şirketlerinden almaktadır. Yani kısaca özel Dedektifler polisin vazife ve salahiyet kanununda yapma yetkisi bulunmayan hizmetleri ücreti karşılığında müşterilerine vermektedir. Ayrıca polisin aşırı iş yoğunluğundan dolayı yüksek özveri ile üzerinde yoğun çalışma yapamadığı bazı durumlarda soruşturmaya konu olan olayın mağdurları, mağduriyetlerini biran önce giderilmesi için soruşturmaya konu olan olayla ilgili özel Dedektiflik şirketlerinden araştırma hizmeti satın almaktadırlar.

Size en çok hangi taleplerle geliyor müşterileriniz?

Şirketimize en çok hangi taleplerin geldiği tüm çevrelerce merak edilen bir konudur. Ancak şirketimizden talep edilen hizmet türleri tarihsel olarak değişiklik arz etmektedir. Örneklemek gerekirse okulların açıldığı tarihlerde öğrenci takibi hizmeti, piyasalarda ekonomik krize bağlı durgunluklarda yaşanan karşılıksız çek senet ve dolandırıcılık olaylarının araştırılması, bazı durumlarda eş takibi ve sadakat araştırması hizmeti şirketimizden müşterilerimiz tarafından talep edilmektedir.

Aslında pratik hayatın bir Dedektif için nasıl geçtiğini anlamaya çalışıyorum. Karı koca arasına girilmez derler ama diyelim bir dosya üzerinde çalışıyorsunuz ve eşlerden biri diğerinin sadakatsiz olduğu fikrine kapılmış. Böyle bir işi kabul ettiğinizde nasıl hareket ediyorsunuz? Gerçeği ortaya çıkartmak için ne kadar ileri gidersiniz? Benzer bir dosya kabul ettiyseniz neler yaptınız?

Karı koca arasına girilmez söylemi eşler arasında yaşanan tatsız tartışma ve kavgalar için geçerlidir. Ancak 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 185 maddesi eşlere evlilik birlikleri süresince sadık kalmayı zorundalık kılmıştır. Yani, eşler evlilik birliği devam ettiği sürece birbirlerine sadık kalmak zorundadır. Bu nedenle kişi eşini aldattığı durumlarda gayri ahlaki davranış biçimi olan aldatma eylemini saklamaya ve gizlemeye çalışmaktadır. Kişi aldatma eylemini eşinden saklamaya, gizlemeye çalışırken bazı davranış bozuklukları sergilemektedir. Eş bu davranış bozukluklarından yola çıkarak aldatıldığı hissine kapılarak olayın araştırılması için özel Dedektiflik şirketlerinden eş takibi, sadakat araştırması hizmeti satın almaktadır. Ben özel Dedektif olarak eş takibi, sadakat araştırması hizmeti talep eden müşterime yüksek gizlilik içerisinde araştırma yaparak müşterimin çok özel sorununa çare arıyorum. Çünkü Türk Medeni Kanunu’nun 161. Maddesi aldatma/zina olarak 1. Dereceden özel bir boşanma sebebi olup tam kusurlu bir davranıştır. Bu nedenle eşi tarafından aldatılan eş eşine karşı açacağı boşanma davasında, eşinin aldatma eylemini ispatlayabilmesi için hukuka uygun olarak elde edilmiş elle tutulur gözle görülür somut, net, inandırıcı delillere ihtiyaç duymaktadır. Biz özel Dedektif olarak ekibim ile müşterilerimizin bu yönde hizmet talep ettiği durumlarda hukuka uygun olarak delil toplayarak müşterimizi boşanma sürecinde maddi ve manevi haklarını garanti altına alması için, delil toplama çalışmaları yapmaktayız.

Dedektiflik gereği neler yapmak zorunda kaldınız? Mesela hangi kılıklara büründünüz?

Özel Dedektifler mesleklerini icra ederken birçok zorluğun üstesinden gelmeleri gerekmektedir. Ben de mesleğimi icra ederken tanınmazlık, görünmezlik, bilinmezlik ve yüksek gizlilik yönlerinde birçok eylem gerçekleştirmekteyim. Mesleğimi icra ederken zaman zaman palyaço , seyyar satıcı, dilenci, hurdacı, taksi şoförü, tezgahtar, şirket müdürü, fabrika çalışanı, işçi veya farklı bir meslek grubundan çalışan bir kişi olarak kılık kıyafet ve meslek grubuna girdiğim zamanlar olmuştur.

Hayati tehlike atlattığınız oldu mu?

Özel Dedektiflik mesleğimi icra ederken bir çok hayati tehlike atlattığım durumlar oldu. Örneğin: dolandırıcı bir çetenin kaldığı evi tespit ettiğimde üzerime ateş açıldı. Yine bir oto hırsızının çaldığı aracı sakladığı depoyu bulduğumda oto hırsızı tarafından üzerime silahla ateş açıldı. Rusya’da almış aldığım bir olayı aydınlatmaya giderken, binmiş olduğum Rus uçağının uçuş takımları açılmadığı için uçak zorunlu acil iniş yaptığı sırada, düşme tehlikesi geçirdim. Yine bir defasında bir otomobili takip ederken kullanmış olduğum aracımın frenleri patladığı için aracımı durdurmakta zorluk çekerek çok ciddi bir kaza atlattım. Özel Dedektiflik mesleği icra edilirken zaman zaman hayati tehlike geçirdiğimiz anlar sık sık yaşanmaktadır.

Bizimle paylaşmak istediğiniz, sizi de şaşırtan, enteresan bir olay ya da müşteriniz olmuş muydu?

Özel Dedektiflik mesleğini icra ettiğim uzun yıllar boyunca beni şaşırtan birçok olayla karşılaştım. Ancak bu yaşamış olduğum bu olayların müşterilerimizle karşılıklı imzalamış olduğumuz iş ve gizlilik sözleşmesinden dolayı kamuoyuna paylaşamıyorum. Bu nedenle değerli okuyucularınızdan çok özür dilerim.

Müşteri portföyünüz nasıl? Daha çok belli bir yaşın üzerinde mi müşterileriniz oluyor ya da kurumsal müşterileriniz de oluyor mu?

Şirketimiz İzmir Dedektiflik A.Ş.’nin çok geniş bir müşteri portföyü bulunmaktadır. Şirketimizden her yaş grubundan insan araştırma hizmeti satın aldığı gibi yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren birçok holding, anonim şirket, limitet şirket, kolektif şirket ve şahıs şirketi yetkilileri firmamızdan her konuda özel Dedektiflik ve araştırma hizmeti satın almaktadırlar.

Özel Dedektifliği yasal dayanağı nedir?

Ülkemizde özel Dedektiflik mesleğini ilk olarak 1995 yılının haziran ayında ben başlattım. Ben bu mesleği başlattığımda öncesinde ve sonrasında özel Dedektiflik mesleğinin kurallarını belirleyen ve düzenleyen mevcut bir yasa bulunmamaktaydı. Ancak 1994 yılında dönemin hükümetine bir millet vekili tarafından özel Dedektiflik mesleğinin yasa tasarısı sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylamada özel Dedektiflik mesleğinin kanunu oy çokluğu ile kabul edilip onaylanması için dönemin Cumhur başkanı merhum Süleyman Demirel’ e gönderildi. Dönemin merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kendisine imza için sunulan özel Dedektiflik yasa tasarısını insanların özel hayatlarının gizliliğine müdahale yapılmasını gerekçe göstererek özel Dedektiflik yasa tasarısını imzalamayarak veto etti. Söz konusu özel Dedektiflik kanun tasarısı halen Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivlerinde kadük olarak beklemektedir. Dönemin hükümeti 2007 yılında geçmişte imzalanmayarak veto edilen kadük durumundaki özel Dedektiflik yasa tasarısını tekrar gündemine alarak bu kanunun çıkması için her ne kadar girişimlerde bulunmuş ise de henüz özel Dedektiflik kanunu yasalaşmamıştır. Dünyanın birçok ülkesinde özel Dedektiflik mesleği uygulanmaktadır. bazı ülkelerde özel Dedektiflik kanunu bulunmamasına rağmen o ülkelerde bulunan mevcut yasalar ışığında özel Dedektiflik mesleği uygulanmaktadır. Ülkemizde de özel Dedektiflik mesleği yürürlükte olan mevcut yasalar ışığında hukuksal çerçevede uygulanmaktadır.

Polisiye edebiyatı takip ediyor musunuz? En sevdiğiniz yazarlar kimler?

Ben genelde polisiye edebiyat eserlerini takip etmem çünkü günümüze gelen tüm polisiye edebiyat romanlarının neredeyse tamamı hayal ürünü kahramanlarının gerçekleştirmiş olduğu serüvenleri anlatmaktadır. Ancak kitapta yazılan ile sahada yaşanan olaylar birbiri ile bağdaşmadığı gibi aralarında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Benim en çok sevdiğim yazarların başında Amerikalı Dale CARNEGİE gelmektedir. Bunun dışında birçok yerli ve yabancı yazarın eserlerini okumaktayım.

Diyelim ki yetiştirilmek üzere bir Dedektif yardımcı işe almak istediniz, bu kişinin hangi özelliklere sahip olmasına dikkat ederdiniz?

Özel Dedektiflik mesleğini icra edebilecek olan kişilerde bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir. Bu özelliklere değinmek gerekirse öncelikle bir özel Dedektiflik adayı yüksek bir sabra, pratik zekâya, geniş hafızaya, düzgün bir ahlaka ve belirli prensipleri olan bir yaşam tarzına sahip olması gerekmektedir. Bu özellikleri kendi doğasında bulunduran bir kişi özel Dedektiflik mesleğini icra etme vasıflarına sahip olan bir kişidir. Ancak bu özelliklerin özel Dedektif olmak isteyen kişide var olmasının yanı sıra özel Dedektif olmak isteyen kişi bu özelliklerini kullanarak çok iyi kanun bilgisine sahip olmalı her türlü elektronik cihazı başarıyla kullanabilmeli değişen ve gelişen teknolojiyi, ülke gündemini yakından takip etmelidir.

Özel Dedektif seçerken nelere dikkat edilmeli?

Özel Dedektif seçimine son derece dikkat etmek gerekir her sektörde olduğu gibi özel Dedektiflik sektöründe de bazı art niyetli kişi ve kişiler kısa yoldan maddi çıkar elde etmek için kendilerini özel Dedektif olarak tanıtarak insanları dolandırmaktadırlar. Bu tür insanların dolandırıcılık tuzağına düşmemek için özel Dedektiflik seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken hususların başında özel Dedektiflik şirketinin sabit bir adresinin bulunması, sabit iş yeri telefonunun bulunması, vergi levhasının, iş yeri açma ruhsatının, şirket sicil tasdiknamesinin, ticaret odası oda kayıt belgesi, müşteri memnuniyeti belgeleriyle İSO 9001 hizmet kalite belgelerinin bulunması gerekir. Araştırma hizmeti satın almak için mutlaka özel Dedektiflik hizmeti veren şirketin merkezine gidilmesi gerekir. Hizmet satın almadan önce iş ve gizlilik sözleşmesi imzalanmalı. Ayrıca hizmet bedeli olarak ücret karşılığında makbuz veya fatura kesinlikle alınması gerekmektedir.

Bu pahalı bir hizmet mi?

Özel Dedektiflik hizmeti verilecek olan hizmetin süresine, işin yapılış şekline ve işin yapılacağı coğrafi bölgeye göre ücretlendirilmektedir. Günümüzde insanlarda özel Dedektiflerin zenginden çok fakirden az araştırma hizmeti ücreti alındığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. Ancak oluşan bu kanaat son derece yanlıştır her hizmet sektöründe olduğu gibi özel Dedektiflik sektöründe de bu verilecek olan araştırma hizmetinin belirli bir maliyeti vardır özel Dedektiflik hizmeti almak isteyen kişiden gerekli bilgiler alındıktan sonra öncelikle işin mali bütçesi hesaplanarak tespit edilen maliyet ücreti üzerine firma masrafları ve firma karı eklenerek verilecek olan özel Dedektiflik hizmetinin maliyeti hesaplanmaktadır. Burada önemli olan husus özel Dedektiflik hizmeti yapıldıktan sonra elde edilen delillerin ne şekilde kullanılacağıdır. Örneğin; özel Dedektiflik hizmeti verildikten sonra elde edilen delilleri kullanarak herhangi bir mahkemede dava açılarak yüksek miktarlarda tazminat kazanılacaksa verilen özel Dedektiflik hizmetinin ücreti hizmet alan kişiye oldukça ucuz gelecektir. Ancak bir insan özel Dedektiflik hizmeti satın alarak elde edilen delillerle karşı tarafa sadece haklılığını ispatlayacaksa bu kişiye özel Dedektiflik hizmeti ücreti pahalı gelecektir.   

Şimdiye kadar çözemediğiniz bir olay oldu mu?

Ben, yaklaşık 26 yıldır ekiplerimle birlikte özel Dedektiflik hizmeti vermekteyim. Müşterilerimizle hizmet vermeden önce yapılan ön görüşmede talep edilen hizmeti vermemiz mümkün değilse müşterimizin hizmet talebini kesinlikle kabul etmiyoruz. Ancak üstesinden gelebileceğimiz işleri kabul ederek almış olduğumuz işleri başarıyla tamamlıyoruz. Bu nedenle bugüne kadar çözümleyemediğimiz hiçbir olay bulunmamaktadır.

Bir şahsın Özel Dedektif sıfatını alması için ne yapması gerekir?

Bir şahıs özel dedektif sıfatını almak istiyorsa öncelikle kendisini bu konuda çok iyi yetiştirmelidir. Ancak bir özel dedektifte bulunması gereken vasıflar kendisinde bulunmayan şahıslar ne yaparsa yapsınlar kesinlikle özel dedektif sıfatını alamazlar. Bu nedenle yüksek bir sabra, pratik zekâya, geniş hafızaya, düzgün bir ahlaka ve belirli prensipleri olan bir yaşam tarzına sahip olmayan kişiler kesinlikle özel dedektiflik sıfatı alamazlar.

Özel Dedektif olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nedir?

Özel dedektif olmak olmak isteyen gençler öncelikle Dünya Özel Dedektiflik sektöründe yaşanan yenilikleri yakından takip etmeliler. Ülke içinde ve ülke dışında oluşan gündemleri güncel olarak sürekli takip etmeliler. Özel Dedektif olmak isteyen gençler her türlü nakil aracını her türlü elektronik ses ve görüntü kaydeden cihazları ustalıkla kullanabilmeli. Ülkemizde uygulanan ceza ve hukuk sistemiyle ilgili çok yüksek kanun bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

Şirketinizden Özel Dedektiflik hizmeti almak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemelidir?

Şirketimizden Özel Dedektiflik hizmeti almak isteyen kişiler öncelikle şirketimize telefon, e-posta ya da canlı destek hattından şirketimizin yetkililerine ulaşarak almak istedikleri araştırma hizmeti hakkında detaylı ön bilgi almalarını kendilerine verilen bilgiler tatmin edici olması halinde şirket merkezimizi ziyaret ederek şirket yetkililerimizle karşılıklı yapacakları görüşmeleri akabinde şirketimizden Özel Dedektiflik hizmeti satın alabilirler. Şirketimizden Özel Dedektiflik hizmeti satın almak isteyen kişiler bize 444 7 635 numaralı ücretsiz danışma hattımızdan telefonla arayarak ya da İnönü caddesi Kat 1 Daire 3 Hatay/Karabağlar/İzmir adresinde bulunan şirket merkezimize gelerek yüz yüze bilgi alabilirler.

Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç