Hizmetlerimiz

Sanayi Casusluğu Araştırması 0 54358

Sanayi Casusluğu Araştırması

Dünya üzerinde faaliyet gösteren firmalar herhangi bir ürün veya hizmet ile ilgili yaptıkları sanayi devrimi (icat buluş geliştirme) sonrası firmanın geliştirdiği ürününü, özel üretim teknolojisini veya geliştirilen ürün ile ilgili önemli bir bilginin firmanın rakipleri arasında yer alan firmalardan birisine satılmasıdır.

Dünya üzerinde birçok ülkede faaliyet gösteren firmalar çalışanlarının veya dışarıdan gerçekleştirilen sanayi casusluğu eylemine maruz kalarak milyon hatta milyar dolarlarla ölçülen maddi kayıplar ile karşı karşıya kalarak ayrıca dünya çapında ünlü markalarının güvenilirliği ve bilinilirliği imajı kaybedilerek firmanın manevi kayba neden olmasına yol açmaktadır.

Günümüzde insanlar sanayi casusluğunu çok farklı tekniklerle yapmaktadır. Bu teknikleri şöyle sıralayabiliriz.

Sanayi Casusluğu Uygulama Teknikleri

1 Bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen saldırılarla firma bilgisayarlarında var olan firma bilgileri ve firmanın ürünlerine ait kroki plan ve benzeri bilgilerin kopyalanmak sureti ile çalınması suretiyle.

2 Firma içerisinde geliştirilen ürün hakkında bilgisi olan üst düzey yöneticiler ile firmanın AR GE çalışma alanına giriş izni olan bu biriminde görevli mühendis, tekniker, uzman veya başka yetkili personelin yeni geliştirilen ürün ile ilgili belge bilgi bilgisayar programı ve benzeri materyallerin çalınması suretiyle.

3 Fuar Uzmanlığı adı ile isimlendirilen kişilerin yeni geliştirilen ürünün bulunduğu alanda veya teşhir edildiği tanıtıldığı fuar alanlarında fotografik hafıza ve çizim yeteneği kabiliyetine sahip olan bu konuda çok yüksek tecrübe sahibi insanlar tarafından kopyalanması şeklinde.

4 Firmanın geliştirdiği ürününün bulunduğu bölüme girerek ürünün resim ve çizimlerini profesyonel gizli kamera ile kaydetmek sureti ile yapılan sanayi casusluğu.

Firmaların pazarlama stratejisi olarak belirlediği ürünlerinin sanayi casusları tarafından çalındığı ve kopyalandığı yönünde yalan beyanlarda bulunarak yeni ürünün reklamının yapılmasını

Sanayi casusluğu ile ilgili Dünya’nın çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmalara göre, sanayi casusluğu ve şirketlerin bilgisayar sistemlerine yapılan siber saldırılar her geçen gün artarak gittikçe daha da tehlikeli bir hale geldiği görülmektedir. Yapılan araştırmalarda geçmişte NATO, Google ya da Sony şirketlerine düzenlenen kapsamlı siber saldırılar örnek gösterilmiştir. Yapılan bu kapsamlı siber suçların ve suçların işlenmesinde kullanılan yöntemlerin ne kadar köklü bir hal aldığı açıkça belirtilmiştir.

Şirketlere karşı sanayi casusluğunun yapılmasının temelinde ilk olarak, şirketlerin en hassas önemli verilerine, yıllarca süren yoğun çalışmalar sonucu elde edilen araştırmaların sonuçlarına ve gizli Know-how verilerine erişim yatığını gösteriyor. Alman araştırma firmalarının Almanya sınırları içerisinde faaliyet gösteren orta ölçekli şirketlerinin % 23,5’lik kısmı Sanayi casusluğundan en fazla etkilenen şirketlerdir. Sanayi casusluğundan ikinci sırada etkilenen şirketlerin oranı ise %18,5 olarak büyük ölçekli şirketlerdir. Sanayi casusluğundan üçüncü sırada en çok etkilenen şirketlerin oranı ise %15,6 olarak küçük ölçekli işletmelerin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmaya dâhil olan 600 şirketin yaklaşık %50’sinin yani yarısının, çalışanlarının yurtdışı seyahatlerine gönderildiklerinde herhangi bir güvenlik ve koruyucu önlem almadığı belirtilmiştir. Yapılan araştırmalar şirketlere karşı yapılan sanayi casusluk eylemlerinin %58’inin şirket çalışanları tarafından gerçekleştirilerek yapıldığı tespit edilmiştir.

Sanayi casusluğunu önleme yöntemleri  

Geliştirilen veya yeni icat edilen ürünün AR GE çalışmalarının yapıldığı bölüme AR GE alanına girmekle yetkili firma çalışanlarından başkasının kesinlikle girmemesi gerekmektedir. AR GE sahasının giriş çıkışları ile ürün üzerinde yapılan çalışmaların bulunduğu alanın 7 gün 24 saat kapalı devre IP kamera sistemi ile online olarak izlenmesi ve kameraların elde ettiği video görüntülerinin NVR cihazına uzun süreli kaydedilmesi gerekmektedir. Ürünün geliştirildiği Ar GE bölümünde bulunan bilgisayarların hiçbirisinde internet bağlantısının bulunmaması aynı veya ayrı binalardaki diğer bilgisayarlar ile network ağının kurulmaması gerekmektedir. AR GE bölümünde kullanılan bilgisayarların hiçbirinde turpak hattı, her türlü online bağlantı, bluetooth bağlantısı ile hiçbir şekilde Wi-Fİ bağlantılarının olmaması gerekmektedir. AR GE alanında kullanılan bilgisayarların tamamına kesinlikle hiçbir suretle harici hard disk, flash bellek, hafıza kartı CF cart, mikro cart ve benzeri aygıtların hiçbir suretle kesinlikle takılmaması gerekmektedir. AR GE alanına girmekle yetkili olan çalışanların cep telefonu, kamera kayıt cihazı, fotoğraf makinası, video kamera ve benzeri kayıt cihazlarının girmesi kesinlikle yasaklanmalıdır.

Firmamız İzmir Dedektiflik A.Ş. yaklaşık 25 yıllık tecrübesi ile ülkemizde ve çeşitli dünya ülkelerinde faaliyet gösteren sayısız firmaya sanayi casusluğu araştırması ve sanayi casusluğunun önlenmesi ile ilgili alınması gereken önlemler hakkında danışmanlık hizmeti vermiştir ve vermeye devam etmektedir.

Sizlerde firmanız geliştirdiği veya icat ettiği bir ürünün plan ve projelerinin çalındığından veya çalınacağından şüpheleniyorsanız bu konular ile ilgili profesyonel yardım almak için firmamızın merkezini 7 gün 24 saat kurumsal müşteri danışma hattımız 444 7 635 numaralı telefondan arayarak firma yetkililerimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç