Velayet Bilgileri

Velayet Kime Verilir? 0 53424

Velayet Kime Verilir?

Velayet hakkı çocuk yararı ön planda tutulduğu için yaş grubuna göre değişmektedir. Genellikle 0-3 yaş grubundaki çocukların velayeti anne bakımına muhtaçlık gerekçesiyle anneye verilmektedir. Burada ekonomik yeterlilik şartı ikinci plana atılmaktadır. Velayeti alan anne ekonomik bakımından yeterlilik gösteremese bile velayet ona verilir ve babaya da çocuğun bakımı için gerekli ekonomik yardımı yapması şart koşulmaktadır. Annenin velayet hakkı almaya elverişli olmadığı kimi durumlar vardır. Annenin kısıtlı olması, hapiste olması, psikolojik veya fizyolojik olarak yetersizliğinin kanıtlanması gibi durumlarda çocuk anne bakımına muhtaç olsa da velayet anneye verilmez. Velayet annede ise mahkeme gerekli şartlara sahip babaya velayeti verir yada öncelik yakınlardan olmak şartıyla çocuğa bir vasi tayin eder. Anne veya babanın kötü alışkanlıklarının bulunması, kısıtlılık velayeti almaya yeterli yetkinlikte olmaması gibi durumlarda da ya vasi atanır ya da çocuk devlet koruması altına alınır. Velayetin verilmesi çocukların yaşına göre değişebilmektedir ve karar verebilecek yetkinlikte olan çocuğa da dava sırasında fikri sorulmaktadır.

Velayetin Kapsamı Nedir?

Müşterek çocuk üzerinde anne ve babanın hak ve sorumluluğu velayet olarak adlandırılmaktadır. Velayet geniş kapsamlıdır çocuğun fizyolojik psikolojik ve ahlaki gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Evlilik birliği içerisinde ortak kullanılan velayet hakkı boşanma sırasında önemli hale gelmekte ve mahkemece çocuğun yüksek yararına olan tarafa verilmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları belirli bir anlaşma çerçevesinde gerçekleştiği için velayet problem teşkil etmez fakat çekişmeli boşanma davalarında taraflar için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Velayet verilirken çocuğun yüksek yararı gözetilmektedir. evlilik birliği içerisinde doğan çocuğun velayeti anne ve baba arasında ortak kullanılır. Evlilik birliği dışında meydana gelen doğumda ise velayet soy bağıyla ilişkili olduğundan ve doğumla da anne bebek arasında soy bağı kurulduğundan ötürü anneye verilmektedir. Bu durumda velayet almak isteyen baba adayı öncelikle babalık davası açmalı onun neticesinde de velayet davası açmalıdır. Velayet hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı bir haktır ve devredilmesi mümkün değildir. 

Yaş Grubuna Gören Çocuğun Yararı Değişebilir

İlkokula giden veya daha büyük yaştaki çocukların konu olduğu velayet davalarında çocuk anne bakımından çıktığı için devreye girecek, eğitim sağlık sosyal yaşam gibi ekonomik faktörler ve çocuğa ekonomik olarak daha iyi şartlar sağlayacak tarafa verilmektedir.  Literatürde olmayan ama kız çocuk anneye erkek çocuk babaya verilir gibi bir algı vardır. böyle bir durum söz konusu değildir mahkeme çocuk için tarafların şartlarını dikkate alarak karar verir Velayet davalarında çocuğun yüksek yararına olan karar verilmektedir. Velayet davası kesin bir karar içermez şartları sağlayan tarafın şartların geçerliliğini kaybetmesi durumunda velayeti alamayan taraf iddialarını kanıtlayarak dava açabilir.

Vasi veya Devlet Koruması Durumu

Anne ve babanın velayet için yeterli olmadığı durumlarda mahkemece bir vasi atanır ve bu vasi çocuğun tüm sorumlulukları üstlenir. Çocuğun velayeti çocuğun 18 yaşını doldurmasıyla sona erer. Anne veya babaya verilen velayet taraflardan birinin ölmesiyle otomatik olarak diğerine geçmez. Ya devlet koruması altına alınır ya da vasi atanır. Diğer taraf gerekli şartları sağlıyorsa mahkeme kararıyla hayatta kalan tarafa verilir. Velayetle beraber çocuğun tüm hakları ve sorumlulukları velayeti alan tarafa geçer. Velayet sahibi taraf çocuğun eğitimden sağlığa tüm ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Velayeti alamayan tarafın çocukla kişisel ilişkisi de velayet esnasında karara bağlanmaktadır. Velayeti alan tarafın diğer tarafla ilişkisini engelleyici davranışlar sergilemesi çocuğun psikolojik gelişimini olumsuz etkileyeceği için velayeti alamayan taraf velayetin el değiştirmesi için dava açabilmektedir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç