Boşanma Bilgileri

Anlaşmalı Boşanma Nedir? 0 52040

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Ülkemizde uygulanan kanunlarda resmi nikâh kıyılarak evlenen kişiler karı koca olarak tanımlanmaktadır. Evlilik birliği kurulduktan sonra eşlerin anlaşmalı boşanma kararı alarak almış oldukları kararı resmiyete dökebilmeleri için evlendikleri tarih üzerinden bir yıl geçmeden kanunen anlaşmalı boşanma davası açma hakları bulunmamaktadır. Tarafların birlikte anlaşarak açacakları anlaşmalı boşanma davası aile hukukumuzu düzenleyen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 166/3 maddesinde açıkça düzenlenmiştir.

4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 166/3

Evlilik birliğinin sarsılması bendi

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

Yukarıdaki kanun maddesinde de izah edildiği gibi tarafların anlaşmalı olarak boşanabilmeleri için en az bir yıl evli kalmaları kanunen gereklidir. Evlilik birliği bir yılını doldurduktan sonra taraflar anlaşarak ortak bir dilekçe ile veya taraflardan birinin açacağı boşanma davasını diğerinin kabul etmesi ile gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar duruşma öncesi boşanma şartlarının yer aldığı anlaşma Protokolü hazırlarlar bu protokolde varsa çocukların velayeti ortak malların paylaşımı ve benzeri konular açıkça belirtilir. Hâkim duruşmada önceden hazırlanan protokolü inceler gerek gördüğü takdirde protokol maddelerinde değişikliğe gidebilir. Tarafların hâkimin değişikliğini kabul etmesi halinde boşanmaya hükmedilir. Anlaşmalı boşanma davasında tarafların her ikisi hâkimin huzurunda boşanmak istediklerini beyan etmekle zorunludurlar. Anlaşmalı boşanma davasına her iki tarafında gelmesi zorunludur. Tek taraflı anlaşmalı boşanma davası olmaz anlaşmalı boşanmayı her iki tarafın kabul etmesi gerekmektedir. Taraflardan birisinin açmış olduğu anlaşmalı boşanma davasını diğer tarafın kabul etmesi gerekir. Diğer tarafın kabul etmediği anlaşmalı boşanma davası ret edilir.

Anlaşmalı boşanma evlilik birliğinin taraflarca ortak bir karar doğrultusunda sonlandırılması anlamına gelir. Anlaşmalı boşanma süreci içerisinde her iki eşin de boşanmak istemesi ve boşanmanın maddi, manevi tüm hukuki sonuçlarında uzlaşma sağlaması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan boşanma işlemleri anlaşmalı boşanma olarak adlandırılmaktadır.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç