Boşanma Bilgileri

Hayata Kast Pek Kötü Veya Onur Kırıcı Davranış Nedeniyle Boşanma 0 51722

Hayata Kast, Pek Kötü Veya Onur Kırıcı Davranış Nedeniyle Boşanma

Bu maddeyi gerekçe göstererek açılacak olan boşanma davasında kişinin eşinin canına kast etmesi kesinlikle resmi delillerle ispatlanması gerekmektedir. Örneğin; bıçaklama, silahla yaralama, zehirleme, motorlu vasıta ile çarpıp kaçma, yüksek bina uçurum ve benzeri yerden itekleme durumlarında hastaneden ve adli tıptan alınacak olan kati rapor kolluk (jandarma, polis) gücüne müracaat edilerek konu ile ilgili kendisini yaralayan eşinden şikâyette bulunması gerekmektedir. Kolluğun yapacağı tahkikatta şikâyet konusu ile ilgili kolluk tarafından delillere ulaşılması veya suçu işleyen kişinin ifadesinde eşine karşı işlediği suçu dolaylı yoldan ikrar (kabul) etmesi gibi konuların resmi kayıtlara geçmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde eşinin 3-5 yıl önce kendisinin Can’ına kast ettiği iddiası hiçbir belge ile ispatlanmadan eşe karşı böyle bir gerekçeyle boşanma davası açmak uygun olmayacaktır. Halk arasında yaygın olarak bilinen bir yanlış ise eşinin kendisine bir iki tokat attığı için eşinin canına kast ettiği gerekçesi ile cana kasta dayalı boşanma davası  açılacağı bilgisidir.

MADDE 162

Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Böyle bir durumda eşe karşı 162. Madde cana kasta değil 166. Madde evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayalı neden gösterilerek boşanma davası açılması gerekmektedir. Yine 162. Maddenin geneli incelendiğinde onur kırıcı veya pek fena davranışlar gerekçe gösterilerek eşe karşı 162. Madde gerekçe gösterilerek boşanma davası açılabilir. Ancak bu eylemlerin de yazılı görsel veya gerçeği gören duyan gerçek tanıklar ile ispat edilebilir. Bu maddede boşanma sebebi olarak gösterilen bütün nedenler olayın yaşandığı andan itibaren 5 yıl süre ile geçerlidir. Ancak eşini affeden tarafın dava açma hakkı kanunlar nezdinde ortadan kalkmaktadır.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç