Boşanma Bilgileri

Suç İşleme Ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma 0 52489

Suç İşleme Ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma

Eşlerden biri evlilik birliği içerisinde küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir. Ancak eşin haysiyetsiz bir yaşam sürmesi diğer eş için boşanma sebebi olabilmesi için, sürülen yaşamın sürekli ara verilmeden yaşanmış olması şarttır. Ayrıca, evlilik birliği içerisinde taraflardan birinin haysiyetsiz yaşam sürmesi diğer eş için müşterek hayatını çekilmez hale gelmiş olması gerekmektedir. Türk Medeni Kanunun 163. Maddesindeki haysiyetsiz yaşam sürme durumunun delillerini takdiri boşanma mahkemesinin hâkiminin yetkisindedir. Sayın hâkim dava dosyasına sunulan delilleri resen inceler takıldığı veya görüş almaya ihtiyaç duyduğu durumlarda yetkili bilirkişiden gerekli raporları ve görüşleri alarak hüküm kurar.

MADDE 163

Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.

Eşlerden birisi eşinin evlilik birliği içerisinde

a – Eşinin yüz kızartıcı suç işlemesi işlediği bir suçtan dolayı yargılanarak suçlu bulunması, hapis cezası alması, ceza evine girmesi, işlediği bir suçtan dolayı denetimli serbestlik sisteminden faydalanması halinde

b – Eşin sürekli uyuşturucu madde kullanarak uyuşturucu müptelası olması aşırı alkol tüketerek geceleri evine gelmeyip sabaha kadar eğlence mekânlarında sokaklarda sarhoş olarak şuursuz bir vaziyette gezip dolaşması gayri ahlaki davranışlar sergilemesi hakinde

c – Eşin hemcinsiyle, hayvanlarla cinsel birliktelik yaşaması, homoseksüel ilişkilerde bulunması,  livata (ters ilişkide bulunmak) yapmak veya yaptırması,  grup seks partilerine katılarak grup seks yapması, yabancılarla sevişmesi, porno film çevirmesi çıplak film ve fotoğraflarını internette dergi ve mecmualarda yayınlaması ve benzeri durumlarda

d – Evlilik birliği içerisinde eşlerden birisi ahlaken çökmüş ahlaki değerleri olmayan düşük insanlarla arkadaşlık kurması, dostluk kurması, devamlı kumar oynaması, safahata düşkün olması, çok fazla israfta bulunması ve benzeri olayların tamamı haysiyetsiz yaşam sürmeye ilişkin birer boşanma sebebidir.

Yukarıda belirtilen eylemlerin varlığında bu eylemler elle tutulur gözle görülür deliller ve doğru beyanda bulunan tanıklar ile ispatlayabiliyor ise diğer eş için de yaşanan bu olumsuzluklar birlikte yaşamayı çekilmez hale getiriyor ise eşe karşı 163. suç işleme haysiyetsiz yaşam sürme maddesi gerekçe gösterilerek boşanma davası açılabilir.

Küçük düşürücü suç terzil edici cürüm, utanç verici ya da yüz kızartıcı nitelikteki suç demektir. Bu tür suçlar; toplumumuzun genelinin ret ettiği genel ahlak kurallarının dışında olan işlendiği zaman da, normal bir insanın yüzünü kızartan suçlardır. Evlilik birliği içinde bir eşin işlediği suçun, yüz kızartıcı olup, olmadığını Hâkim takdir eder. Dolandırıcılık, sahtekârlık, Hırsızlık, zimmete para geçirme, insan kaçakçılığı, kaçakçılık suçları, fuhşa aracılık etmek, fuhuş a teşvik etmek, genelev işletmeciliği yapmak, tecavüz, çocuklara cinsel taciz, çocuklara cinsel istismar, hileli iflas, rüşvet almak, irtikâp, ihtilas, milleti aleyhine casusluk yapmak, uyuşturucu madde kullanmak, uyuşturucu madde ticaretini yapmak, çocuk düşürmek gibi suçlar terzil edici cürümlerdir. Bu cürümlerden birini işleyen eşe karşı diğer eş haklı olarak boşanma davası açabilir görülecek olan boşanma davasında suçun içeriğine ve işleniş biçimine göre boşanma sebebi olup olmadığına boşanma davasına bakan hâkim karar verir.

Örneğin adam öldürme cinayet suçunun yüz kızartıcı küçük düşürücü nitelikte olup olmadığı, suçun işlenmesinde sebep olan şeye ve suçun işleniş biçimine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmeyi yapacak olan sayın mahkemenin hâkimdir. Örneğin, meşru müdafaa haklı savunma dolayısıyla adam öldürmede, suçun yüz kızartıcı ve küçük düşürücü niteliği yoktur. Bazı suçlar her ne kadar küçük düşürücü vasfında olsa bile suçun işleniş biçimi suçu işleyen kişinin suç işlemedeki kastı değerlendirildiğinde her işlenen suç yüz kızartıcı ve küçük düşürücü suç olarak değerlendirilmez.

Eşinden suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeni ile boşanmak isteyen kişi, eşinin bu suçu işlemesi sebebiyle boşanma davası açabilmesi için, küçük düşürücü suçu işleyen eşin ceza soruşturması ve kovuşturmasına uğramış ve bu suçtan dolayı hüküm giymiş olması şart değildir. İnsanların haysiyetsiz bir hayat sürmeleri toplum hayatının görüşüne göre; namus, itibar ve şereften uzak bir şekilde yaşaması demektir. Bu nedenle sonucunda cezai soruşturma gerektirmeyen ancak toplum nazarında haysiyetsiz sayılan eylemler haysiyetsiz yaşam sürmeye girer ve boşanma sebebidir. Böyle durumlarda da eşe karşı 163. Madde suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle boşanma davası açılabilir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç