Boşanma Bilgileri

Boşanma Nedenleri Ve Kanıtlanmaları 0 51669

Boşanma Nedenleri Ve Kanıtlanmaları

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu’na göre, boşanma davaları iki şekilde açılabilmektedir. Bunlar; anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davasında her iki tarafında anlaşma yoluna giderek, iki medeni insan olarak ayrılmak istemeleri söz konusudur. Yani evliliklerini anlaşarak sona erdirmek istemektedirler. Çekişmeli boşanma davası ise anlaşmalı boşanma davasından oldukça farklı bir dava olarak karşımıza çıkmaktadır. Anlaşmalı boşanma davasının aksine, çekişmeli boşanma davasında tarafların velayet, nafaka, mal paylaşımı ve bunun gibi birçok nedenin bir araya gelmesiyle tarafların anlaşmaya varamaması ve büyük çekişmelerle uzayan dava türüdür. Peki, bu boşanma davalarının sebepleri nelerdir, biraz onlara bakalım. Boşanma ve nedenleri ve kanıtlanmaları, adlı makalemize göre, boşanma nedenleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki, genel nedenler iken, bir diğeri özel nedenlerdir. Genel boşanma sebeplerine bakacak olursak, bunlardan bazıları; tartışma, şiddet, her iki tarafında birbirinin güvenini sarsacak hareketlerde bulunmaları, hakaret, evliliğin verdiği sorumlulukları yerine getirmeme gibi nedenler evlilikleri boşanmaya kadar gitmektedir. Boşanmaların özel sebeplerine bakacak olursak da, yine bunlardan bazıları; aldatma, onur kırıcı davranışlarda bulunma, suç işlenmesi, haysiyetsiz bir şekilde hayat sürdürülmesi, eşlerden herhangi birinin bir diğerini terk etmesi, akıl sağlığının yerinde olmaması gibi nedenler de yine çiftleri boşanmaya kadar götürebilmektedir.

Eşinizin Telefonuna Casus Programı Yükleyerek Elde Edilen Ses Kayıtları

Eşinizin telefonuna casus bir program yüklediğinizi varsayalım. Fakat, bundan eşinizin haberi olmadığı için ve bu davranış etik bir hareket olmadığından ötürü, mahkemelerce bu davranış hukuka aykırı olacağı için kabul görmeyecektir. Boşanma nedenleri ve kanıtlanmaları doğru yollarla elde edilmesi gerekmektedir.

Zinaya Göre Deliller

Aldatma eyleminin gerçekleşmesi halinde, taraflardan bu eylemi gerçekleştiren kişi 1.dereceden kusurlu sayılmaktadır. Mahkemelerde aldatma eyleminin ispatlanabilmesi için, açık alanlarda çekilmiş video ya da fotoğraflar, telefonuna gönderilmiş cinsel içerikli videolar, doktor raporları, varsa kişinin sevgilisinden olma çocuklarını belirlemek için DNA raporları, güvenlik kamera kayıtları, aşk içerikli mektuplar, mesaj kayıtları, gibi deliller mahkemelerde kullanılabilmektedir. Fakat, burada saydığımız delillerin mutlaka yasalara uygun bir şekilde elde edilmesi gerekmektedir. Aksi halde, hukuka aykırı bir durum oluşacağından dolayı bu delillerin hiçbir hükmü bulunmamaktadır.

Hayata Kast Etmek Ve Onur Kırıcı Davranışlara Göre Deliller

Bu konu baz alınarak boşanma davası açılıyorsa eğer, suçu işleyen tarafın suçunun ispatlanması gerekmektedir. Varsa bu konuda tanıkların da şahitliği önem arz etmektedir. Yine onur kırıcı davranışların da ispatlanması gerekmektedir. Gerekli suçların ispatlanması halinde boşanma davası açılabilmektedir.

Suç İşleme Ve Haysiyetsiz Yaşam Sürmeye Göre Deliller

Boşanma nedenleri ve kanıtlanmaları içerisinden bir diğeri tarafların bir suça bulaşmış olması ve haysiyetsiz bir yaşam sürmesidir. Eşlerden herhangi birinin evliliğin devam ettiği süre zarfı boyunca, yüz kızartıcı bir davranışta bulunması veya bir suç işlemesi durumunda hemen boşanma davası açılamamaktadır. Şöyle ki, eğer kişi yüz kızartıcı bir davranışta bulunduysa ve suç işlediyse öncelikle bunun ispatına gidilmelidir. İspat edildikten sonra da kişinin yüz kızartıcı davranışları ya da suçlarının cezasının kesinleşmiş olması gerekmektedir. Hukuk uygun bir şekilde elde edilmiş delillerin ışığında da boşanma davası açılabilmektedir. Ayrıca, boşanma davasında de karşı taraf kusurlu olacağından ötürü de boşanmanız daha kolay bir hal alacaktır.

Akıl Hastalığına Göre Deliller

Eşlerden herhangi birinin aklıyla ilgili bir hastalığının bulunması, bu hastalığının 3 yıl boyunca devam etmesi ve tedavi edilemeyecek ya da tedaviye yanıt vermeyecek şeklinde olması durumunda tarafların aynı ev içinde yaşam sürmelerinin zorlaşacağından ötürü boşanma davası açılabilmektedir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç