Boşanma Bilgileri

Mahkemede Aldatıldığımı Nasıl İspatlarım? 0 52170

Mahkemede Aldatıldığımı Nasıl İspatlarım?

Ülkemizde uygulanan hukuk sistemi içerisinde aldatmanın yeri 4721 sayılı Türk medeni kanununun 161. Maddesinde yer almaktadır. Bu madde aldatma(zina)’nın tanımını yapmaktadır. Aldatma birinci dereceden özel boşanma sebebi olup eşini aldatan, zina eden taraf tam kusurlu sayılmaktadır. Boşanma davasını görüldüğü mahkemede aldatmanın ispatı oldukça zor hatta imkânsızdır. Günümüzde insanlar eşlerinin facebook ve twitter gibi sosyal medya uygulamalarında eşlerinin üç beş yazışmasını yakaladığında veya eşlerinin cep telefonlarında gördükleri mesajlar ile aldatmanın ispat edilebileceğini düşünmektedir. Ancak bu düşünce son derece yanlıştır. Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde aldatmanın ispatı elle tutulur gözle görülür kesin inandırıcı delillerle yapılabilir. Bu delillerden bazıları eşin karşı cinsten biriyle bir otele giriş ve çıkış görüntülerinin elde edilmesi kişilerin otel konaklama belgesi üzerindeki imzaları ile yine otel ücretinin ödendiği fatura ve kredi kartı belgeleri ile ispatlayabilirler ayrıca kişilerin kendi el yazıları ile yazmış oldukları aşk mektupları günlükler ve hatıra defterlerinin asıllarıyla ile de aldatma ispatlanabilir. Aldatmanın ispatlanabilmesi aldatma eylemini gerçekleştiren kişiler arasında kamuya açık alanlarda çekilen samimi(öpüşme, sevişme, okşama, sarılma, cinsel içerikli samimi temas ve benzeri) eylemlerin fotoğraf veya video kamera ile kayıt altına alınmasıyla da yapılabilir. Aldatma eyleminin ispatlanacağı bir başka olayda evli kişinin karşı cinsten bir çocuğunun dünyaya gelmesi bu çocuğun nüfus kütüğüne işlenmesiyle de ispatlanabilir. Aldatma eyleminin ispatlanabilmesi için elde edilen delillerin tamamı hukuka uygun olarak elde edilmiş olmalıdır. Hukuka aykırı olarak elde edilen örneğin; Eşinizin karşı cins ile başkaları tarafından girilmesi mümkün olmaya bir yerde izinsiz çekilmiş fotoğraf veya video kayıtları, eşinizin özel bilgisayarı, tableti ve cep telefonundan yine izinsiz olarak alınan kişisel veriler, eşinizin izinsiz olarak kaydedilen telefon görüşmeleri ve ses kayıtları ile benzeri gibi elde edilen deliller hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan delillerden olduğu için aldatma(zina)nın ispatı yapılamaz.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç