Aldatma Bilgileri

Aldatmaya Dayalı Boşanma 0 53207

Aldatmaya Dayalı Boşanma 

Sayın misafirlerimiz firmamız İzmir Dedektiflik A.Ş. Türkiye’nin ilk kurulan özel dedektiflik firması olarak yaklaşık 25 yıldır faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. Bizler değerli müşterilerimize profesyonel kadrolarımızla 7 gün 24 saat aralıksız kaliteli gizli müşteri memnuniyet odaklı hizmet vermekteyiz. Sizlere web sitemizin bu sayfasında uzun yıllar tecrübe edindiğimiz aldatma sonrası boşanma eylemi hakkında hukuki bilgi vermek istiyoruz.

Aldatma insanlık tarihinin en eski ve en köklü olgularından birisi olarak çağımızda da karşımıza çıkmakta. Aldatma eylemi eski çağlarda olduğu gibi günümüzde de çiftlerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Eşini seven insan eşini başkaları ile paylaşmayacağı gibi kıskanarak kaybetmekten de çok korkmaktadır. Hal böyle olunca evlilikler içinde en ufak sorunların açığa çıkmasında insanlar eşlerinden şüphelenerek aldatılma konusunda endişeye kapılırlar. Aldatma eylemi aile hukukumuzu düzenleyen Türk medeni kanununda birinci dereceden boşanma sebebi olarak yerini almıştır. 4721 sayılı Türk medeni kanunun 161 birinci maddesi aldatma (zina)  eylemini tanımlamaktadır.

Madde. 161 ZİNA

Zina sözcüğü köken olarak Arapçadan gelmektedir. Arapça isim kökenli olan bu sözcüğün Osmanlıca Türkçe sözlüklerinde yapılan tanımı, “kanunsuz çiftleşme” (sevişme cinsel ilişkiye girme) veya “nikâhsız çiftleşme” (dini ve resmi nikâh olmadan cinsel ilişki) şeklindedir. Türk Dil Kurumunun sözlüklerinde ise, “aralarında evlilik bağı olmayan kişiler arasında cinsel ilişki ” olarak tanımlanmaktadır. Türk dili edebiyatında Bazı tanımlar ise daha hukukidir. Yasa dışı birleşme, yasal olmayan evlilik eylemi, evli bir erkek ya da kadının, eşinden başka biriyle kendi isteğiyle kurduğu cinsel ilişki şeklinde olan tanımlamalar, zina eyleminin daha çok hukuki yönünü ön plana çıkarır şekilde yapılmıştır.

Zinanın tanımını Türk dil kurumu yukarıdaki şekilde açıklamıştır. Aldatma eylemi evli çiftler arasında gerçekleştiğinde aldatılan taraf kendisini aldatan eşine boşanma davası açabilir ancak açılacak olan boşanma davasında davayı açan taraf eşinin kendisini aldattığını elle tutulur gözle görülür delillerle ispatlaması gerekmektedir.

4721 sayılı Türk medeni kanunun 161. Maddesi aldatma (zina)

Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.
Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Şeklinde düzenlenmiştir. Medeni kanun evli eşlerin her ikisine evlilik birliği içerisinde birlikte yaşamayı ve eşlerin birbirlerine sadık kalmalarını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle evlilik birliği içerisinde sadakat yükümlüğü zorunlu kılınmış ve sadakatsizliğin ispatlandığı durumlarda birinci dereceden boşanma sebebi sayılmıştır.

4721 sayılı Türk medeni kanunun 185. Maddesi

Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur. Eşler, bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler. Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.

Yukarıda açıklanan maddede ise eşlerin evlilik birliği içerisinde birbirlerine sadak yükümlülüğünü düzenlemiştir. Aldatma (zina) eylemi eski Türk ceza kanununda suç olarak tanımlanmaktaydı. Ancak 2005 yılında yürürlüğe giren ceza kanununda aldatma (zina) eylemi suç olmaktan çıkartılmıştır.

Zina, tam olarak evli olan bir erkeğin kendi eşinden başka bir bayanla evli bir bayanın ise kendi eşinden başka bir erkekle cinsel birliktelik yaşamasına denilir. Zina eyleminin gerçekleşmesi için tarafların tam olarak cinsel ilişkiye girmesi gerekmektedir. Evli kişilerin tam bir zina eylemi yaşamamaları ancak fiziki yakınlaşma ve benzeri eylemleri zina olarak değerlendirilmemektedir. Bu tür yakınlaşmalar sadakatsiz davranışlara girmektedir. Sadakatsiz davranışlarda yine 4721 sayılı Türk medeni kanunun 166. Maddesine göre boşanma sebepleri arasında yerini almaktadır.

Evli bir kişinin karşı cins ile samimi bir şekilde el ele gezmeleri, konuşup sohbet etmeleri, baş başa sakin ortamlarda insanlardan uzak yerlerde samimi davranışlar sergilemeleri, yemek yiyerek bir şeyler içmeleri, cinsel birliktelik dışında hareketler sergilemeleri ancak zina eylemini gerçekleştirmeyen davranışlar içinde bulunan kişiler sadakatsiz davranış sergilemiş olurlar. Bu gibi durumlarda eşlerinin sadakatsiz davranışlarını ispatlayan kişiler sadakatsiz davranışlar nedeni ile evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeni ile boşanma davası açılabilirler.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç