Makaleler

Dedektif Tuttunuz Mu? 0 51743

Dedektif Tuttunuz mu?

Özel dedektiflik hizmeti almak istediğinizde bu konuda çok iyi bir araştırma yapmalı ve doğru kişilerle çalışmak için kesinlikle son derece seçici ve titiz davranmalısınız. Peki bu hizmeti almak için dedektif tutmadan önce dikkat etmeniz konular ve izleyeceğiniz adımlar nelerdir?

Dedektif Tutmadan Önce:

 • Türkiye’de Özel Dedektiflik için mesleki bir yasa bulunmadığından, bu bürolar Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usül Kanunu’na göre “Tacir” sıfatıyla Dedektiflik hizmetlerini yapmaktadırlar. Bunun için hizmet almayı düşündüğünüz Özel Dedektiflik Bürosunun mutlaka vergi kaydı ve buna ilişkin vergi levhası bulunup bulunmadığını kontrol ediniz.
 • Hizmet almayı düşündüğünüz özel dedektifin ticari kanunlar kapsamında sabit bir adresinin ve ticari kuruluşunun olup olmadığından emin olun.
 • Dedektiflik hizmeti alınacak kişinin gerçek kimliğinin olup olmadığını mutlaka teyit edin.
 • Özel dedektiflik hizmeti alınacak kişinin Özel Dedektifler Derneği'ne üye olup olmadığı da önemli hususlardan birisidir. Maalesef dedektif - müşteri ilişkilerinde, mağdur olma ve dolandırılma olasılığı çok fazladır. Özel Dedektifler Derneği'ne üye olmayan veya dernekten ihraç edilmiş, sadece internet üzerinden insanları kandırma yöntemiyle, parklarda ve bahçelerde görüşüp insanları kandıran kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerle en büyük sırlarınızı ve sorunlarınızı paylaşabilir ve buradan apayrı mağduriyetler yaşayabilirsiniz.  
 • Firmanın derneğin etik kurallarını kabul ederek sözleşmeye dayalı çalışan bir kurum olup olmaması da çok önemlidir. Çünkü sözleşme yapılmadığı takdirde ucu açık durumlarla ve çok yüksek ücret talepleri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Özel dedektifle muhakkak ofisinde görüşün. Böylelikle yasal ve ticari bir kuruluş olup olmadığını daha iyi anlar ve gözlemleyebilirsiniz. 
 • Dedektiflik hizmetleri kiralamaya karar vermeden önce mutlaka bir avukata danışın. Yaptırmayı düşündüğünüz araştırmanın açılmış ya da açılacak davanız için gerekli olup olmadığını, elde edilmesi hedeflenen bilgi, belge ve kanıtların davanız için delil niteliğinde olup olmayacağı hakkındaki görüşlerini alınız. Çünkü elde edilecek bilgi, belge ve kanıtların hukuka aykırı delil olmaması, usulsüz elde edilmemesi, davanız açısından çok önemlidir.
 • Dedektif tutmadan önce daha önceden bu hizmeti almış olan bir dost, arkadaş ya da bir akrabanız varsa mutlaka onların deneyimlerinden faydalanın.
 • İhtiyacınız olan bilgilere sizin için ulaşabilecek, sizin konunuzda uzmanlaşmış bir dedektiflik bürosu ile anlaşın.
 • Özel Dedektiflik bürosunun sabit adresi ve telefonuna ulaşamıyorsanız görüşmeyi hemen sonlandırın. Çünkü böyle bir büronun mutlaka sabit bir adresi ve sabit bir telefonu bulunmalıdır. Ve özellikle ilk randevuda mutlaka büroda görüşme yapın.
 • Özel dedektifin size vereceği hizmet her aşamada hukuka uygun olmak durumundadır. Aynı şekilde sizin adınıza hareket eden dedektifin de eylem ve fiillerinde hukuka uygun davranması gerekir. Eğer anlaştığınız özel dedektif yasaların dışına çıkarak, hukuka aykırı bir şekilde bilgi, belge ve kayıt toplamaya çalışırsa bu tamamen sizin aleyhinize bir durum oluşturacaktır. Bu durumda hem davayı kaybeder hem de maddi ve manevi anlamda büyük tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kısaca söylemek gerekirse kendinizle ilgili özel meseleleri paylaşmadan önce görüşmeyi düşündüğünüz özel dedektiflik firması konusunda mutlaka bir ön araştırma yapın. Almak istediğiniz hizmetle ilgili hukuki danışmanınızın da fikrini alarak her türlü ayrıntıyı kendi içinizde değerlendirin. Randevu talebinizi kesinlikle büronun sabit ofis telefonundan gerçekleştirin. Buluşma ve görüşmeyi mutlaka büroda gerçekleştirin ve büronun resmi belgelerini inceleyin. Eğer tüm bu konularda bir sorun yaşamadıysanız ve firma ile anlaşmaya karar verdiyseniz mutlaka bir sözleşme hazırlamalarını isteyin. Sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okuyup imzaladıktan sonra bir nüshasını talep edin.

Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç