Makaleler

Dünyada Özel Dedektiflik 0 54237

Dünya’da Özel Dedektiflik

Özel dedektiflik mesleği Dünya üzerinde ilk olarak Fransa’da uygulandığı görülmüştür. Fransa’da bir asker emeklisi 1833 yılında Dünya’nın ilk özel dedektiflik firması kurularak faaliyetlerine başlamıştır. Fransa’da Dünya’da ilk olarak kurulan özel dedektiflik  firmasının unvanı Ticaret ve Sanayi İçin Evrensel Bilgi Bürosu olarak belirlenmiştir. 1800’lü yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinin teknoloji, tarım, elektronik, otomotiv, gıda, finans ve benzeri sektörlerde hızla gelişerek hizmet sektöründe de yeni atılımlar yapmaya başlamıştır.

Amerika’da yaşayan İskoçya asıllı bir vatandaş 1850 yılında Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı kurarak faaliyetlerine başlamıştır. Amerika’da ilk kurulan bu dedektiflik ofisi Amerika Özel dedektiflik sektörünün öncüsü olarak tarihte yerini almıştır. Gelişen ve değişen Dünya’mızda insanların tüketimi de değişmeye yüz tutmuştur. Batı ülkelerinin modern çağa adım atması ile batı insanının hizmet tüketiminde de çeşitli değişiklikler gözlemlenmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı firması özel dedektiflerin insanların özel sorunlarını çözümlemekten ziyade ticari kuruluşların istekleri doğrultusunda kurumsal araştırma hizmetleri vermeye yönelerek özel dedektiflik sektörünün Dünya ticaret hayatına alınarak şirketlerin vazgeçilmezi arasına girmiştir.

Dünya’da 1800’lü yıllarda özel dedektiflik firmaları faaliyetlerine başladığında müşterileri arasında ülke çapında oldukça zengin insanlar ile ticari firmalar vardı. Ancak 1900’lü yıllara gelindiğinde Dünya üzerinde yaşayan insanların büyük çoğunluğunda zenginlik ve refah düzeyi artmaya başlamıştı. Bundan özel dedektiflik firmaları üzerine düşen payı fazlasıyla almıştır. Geçmiş yıllarda sadece ülke çapında zengin insanların faydalanabildiği özel dedektiflik hizmetlerinden artık sıradan orta halli insanlarda faydalanmaya başlaması özel dedektiflik mesleğinin ivme kazanarak büyük bir sektör haline gelmesini sağlamıştır.

Dünya özel dedektiflik sektörü 1900’lü yıllarda gelişmeye başlayarak hızla büyümüştür. Yetenekli zeki insanlar özel dedektif olabilmek için birbirleriyle yarışırken çok özel sorunlarla karşılaşan ticari firmalar ve insanlar da özel dedektiflik hizmetlerinin sağladığı kolaylıklardan faydalanarak hayatlarını kolaylaştırmışlardır. Günümüzde Amerika başta olmak üzere, Kanada Avusturyalıya ve Avrupa Birliğine üye ülkelerinin neredeyse tamamında sayısız özel dedektiflik araştırma firması faaliyet göstermektedir. Dünya geneline yayılarak büyük bir sektör haline gelen özel dedektiflerin ve özel dedektiflik firmalarının başta mesleki etik kurallarını riayet ederek hizmet vermelerini daha sonra kendi aralarında örgütlenmenin sağlanması için çeşitli dernekler kurulmuştur. Kurulan bu derneklerin bazıları birleşerek federasyon yapısına kavuşmuştur.

Dünya üzerinde faaliyette bulunan özel dedektiflik hizmetleri derneklerinin kuruluşlarında 2 ayrı farklı yol takip ettiği görülmüştür. Bunlarda birinci dernek türü Amerika ve Anglosakson ülkelerinde kurulan özel dedektiflik dernekleri, bireysel üyeliklerle kurulmuştur. İkinci kurulan derneklerin türleri ise kara Avrupası ülkelerinde daha çok kurumsal olarak özel dedektiflik hizmeti veren üyelerden kurulmuştur. Avrupa’da 1964 yılında Viyana’da kurulan ilk özel dedektif federasyonun adı Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonudur. Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonunun hedefi dünya ölçüsünde özel araştırmacılar, özel dedektifler ve özel güvenlik firmalarının aynı şemsiye altında toplanmasını sağlayan bir kuruluştur. Bu federasyona ülkemizin yanı sıra İngiltere, Macaristan, Hollanda, Avusturya, Fransa, Romanya, Almanya, Danimarka, Portekiz, Japonya, Norveç, İspanya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İsrail, İtalya, ülkeleridir. Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonu Dünyadaki bütün ulusal mesleki örgütleri ve temsilcilerini kendi bünyesinde üyeliğe davet etmektedir.

Avusturya’nın başkenti Viyana da kurulan Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonunun başlıca görevi özel dedektiflik mesleğinin etik kurallarına uygun bir şekilde mesleki standartları korumayı hedeflemiştir. Bu federasyonun bir diğer görevi Avrupa ülkeleri arasında yasal düzenlemelerin ve lisans prosedürünün uyumlu hale getirilmesi yönünde kendisine görev edinmiştir.

1964 yılında Avusturya’nın başkenti viyana da kurulan Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonunun kuruluş amaçlarından bir tanesi de Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde şu çalışmaları hedeflemektedir:

Mevcut uygulamadaki yasal düzenlemeleri gözden geçirmek. Serbest piyasada karışıklık yaratacak, haksız rekabete yol açacak ve fırsatçılara imkân yaratacak uygulamaların önüne geçmek. Yeni yasal düzenlemeler yapılmasını sağlamak. Ülkeler arası bir faaliyet söz konusu olduğunda, uygulanabilecek seviyede standartlar gelişmesini sağlamak şeklindedir.

Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonu, çalışmalarında üyelerine personel seçimleri, mesleki güvence, etik ilkeler ve çalışma kuralları, yeterlilik, geçerlilik, doğruluk ve dürüstlük olarak asgari standartlar önermektedir:

Uluslararası Özel Dedektifler Dernekleri Federasyonunun dışında Amerika da kurulan diğer özel dedektiflik sivil toplum kuruluşları, Özel Dedektifler Konsülü’dür ve Dünya Özel Dedektifler Derneği  dernekleri olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

Şirketimiz İzmir Dedektiflik A.Ş. 26 yıllık tecrübesiyle sizlere kaliteli hizmet sunmaktadır. Bizlere 444 7 635 numaralı danışma hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç