Makaleler

Özel Dedektif Nedir? 2 54725

Özel Dedektif Nedir?

Dedektif kelimesi Fransızca “detective” kelimesinden dilimize girmiştir. “Detective” kelimesi detect kökünden türemiştir. Bu kelimenin anlamı araştırmak, araştırarak belirlemek ve aramak, bulmak ortaya çıkarmak anlamlarına gelmektedir. Dedektiflerin görevi; suç işleyen kişileri, işledikleri suçları ve suça konu olan delilleri araştırmak, soruşturmak, suçu işleyen kişi ve kişilerin yakalanmasını sağlamaktadır.

Dedektiflerin görevleri arasında işlenen cinayet, hırsızlık, gasp, adam kaçırma, çalıntı oto, kundaklama, kaçakçılık, dolandırıcılık, suçlarının araştırılarak delil elde etmek ve elde ettiği delillerin yardımıyla faillerin yakalanarak adalet önünde hesap vermelerini sağlamaktır. Son yıllarda yaygınlaşan özel dedektiflerin yukarıda belirtilen hizmetlerin yanı sıra kurumsal hizmetler olarak da ürün sahteciliği, marka sahteciliği, personel takibi, bayii araştırması, ortak araştırması konularında hizmet vermektedirler.

Özel dedektifler verilen bu hizmetlerin yanı sıra ülkemizde aile hukukunu ilgilendiren boşanma davalarına delil toplama, velayet davalarına delil toplama, nafaka artırım ve nafakanın kaldırılması davalarına hukuka uygun delil toplama hizmetleri vererek boşanma arifesinde olan eşlere hukuki destek sağlamaktadır. Özel dedektifler yapmış oldukları sadakat araştırmaları sadakatsiz bir davranışı delillendirdiklerinde aldatılan eşin eşinin sevgilisine açacağı tazminat davası ile de aile birliğinin temelden korunması amaçlanmaktadır. Özel dedektifler hukuki dedektiflik alanında da açılan hukuk ve ceza davalarına delil toplama işlerini yapmaktadırlar.

Ülkemizde resmi kayıtlara göre ilk özel dedektiflik bürosu 1995 yılının haziran ayında Genel Müdürümüz Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından İzmir ilinde kurulmuştur. İlerleyen yıllarda özel dedektif bürolarının sayısı hızla artarak ülkemizde özel dedektiflik sektörü haline gelmiştir. Son yıllarda özel dedektiflik mesleğinin eğitimine önem verilmiştir. Bu bağlamda bazı özel ve devlet üniversiteleri (Kocaeli üniversitesi, Manisa Celal Bayar üniversitesi vs.) Özel dedektiflik mesleğine ilişkin bölümler açarak bu mesleğin bilimsel ve bilinçli bir şekilde yapılabilmesi adına seçmeli dersler olarak eğitim planına alınmıştır. Önümüzdeki yıllarda diplomalı özel dedektiflerin sayısının hızla artması ile buna paralel olarak dedektiflik firmalarının da sayısı ve hizmet kalitelerinin artması beklenmektedir. Günümüz itibariyle ülkemizde özel dedektiflik sektöründe hizmet veren binlerce özel dedektiflik bürosu ve şahsi çalışan özel dedektiflerin olduğu yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir.

26 yıllık tecrübesiyle, dedektiflik hizmeti almak isteyen değerli müşterilerimiz 444 7 635 nolu danışma hattımızdan şirketimiz İzmir Dedektiflik A.Ş. yi arayabilirler.

Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç