Makaleler

Dedektiflik Nedir? 0 51900

Dedektiflik Nedir?

Var olan bir problemin çözümü için araştırma yapan ya da şüphelenilen bir durum, kişi olduğunda bunları netliğe kavuşturan ve davalara delil desteği sağlayan, kaybolan ya da izini kaybettiren kişileri bulabilen ve o kişilerin özel bilgilerine ulaşabilen profesyonel kişidir. Genelde günümüzde devlet için çalışan polis olarak belirtilse de özel olarak bu çalışmaları yapan profesyoneller de mevcuttur.

Dedektifliğin doğuşu bazı kaynaklara göre 1800lü yıllara dayanmaktadır. Avrupa’da ortaya çıkmıştır. İlk başlarda dedektiflik polislerin çözemediği yada delil yetersizliğinden kapanmış olan davalarda belirli bir ücret karşılında çalışmışlardır. Dedektiflik sözlük anlamı; suçluları soruşturmak görev alan kişidir. Halk arasında ise; eşini aldatan insanları yakalaması için tutulan kişidir.

Dedektiflerin Nitelikleri

Dedektiflerin bazı özel yetenekleri vardır. Bu da uzun yıllar eğitim eğitim sonucu ortaya çıkmıştır. Sabırlı, sezgileri, kuvvetli, araştırmayı seven ve bunu yılmadan uzun süre yapabilecek, içinde bulunduğu şartları iyi analiz edebilecek o şart ve duruma göre davranabilmesi gerekmektedir.

Dedektiflik Eğitimi

Herkesin istediği zaman alabileceği bir eğitim statüsünde değildir. Öncelikli olarak üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Dedektiflik eğitimi daha çok federasyon ve derneklerde özel eğitim kurumlarında verilmektedir. Bu eğitim için sabıka kaydı temiz beden ve ruh sağlığı yerinde olmalıdır. Bu eğitimler bakanlık onaylı kurslar da olmalıdır.

Dedektiflerin Sunmuş Olduğu Hizmetler

Şirket analizi, boşanma davaları için delil toplama, adres tespiti, borç tespiti, dolandırıcılık tespiti, sahte marka takibi, hukuksal danışmanlık, kayıp şahıs bulma, evlilik öncesi araştırma, itibar yönetimi, böcek tarama, dinleme, eş takibi, çocuk takibi, personel araştırması gibi şahısa ve isteğe özel hizmet sunmaktadırlar. Tüm dedektifler hakim oldukları konulara göre takım içerisinde etkili ve hızlı şekilde çalışıp sonuç odaklı çalışırlar.

Dedektif Fiyatları

Dedektiflik fiyatları hizmetin durumu yapılan araştırma, çalışmaların maliyetlerinin farklı olmasından ötürü sabit değildir ve farklılık göstermektedir. Ancak ortalama fiyat olarak büyük şehirlerde (İstanbul) günlük standart tek ekiple yapılan çalışmalar da 850 TL – 1100 TL arasındadır. İstanbul dışındaki illerde yapılacak olan günlük standart tek ekip (işin detayına göre değişiklik gösterebilir) 1250 TL – 1500 TL civarındadır. Uluslararası işlerde 1 haftalık işin takibi 5000 Euro 15000 Euro arasında değişmektedir. Dedektiflerin yeşil pasaporta sahip olması da onlar için çok büyük avantajdır.

Türkiye de Dedektiflik

Dedektiflik sektörü Avrupa’da uzun zamandır var olup ülkemizde de son yıllarda artış göstermektedir. Türkiye’de son 20 yıldır hizmet verilmektedir. Ülkemizde de yapılan çalışmaların hepsinde teknolojik ekipmanlardan yardım alınmaktadır. Tüm araştırmalar hukuka uygun yapılır. Araştırmaların hepsi il ve ilçe kapsamında yapılmaktadır. Ülkemizde sadece bireysel değil kurumsal kısımda da dedektiflik yapılmaktadır. Konusunda uzman kişiler bu bulguları raporlayarak müşteriye sunmaktadırlar.

Dedektif Büroları

Dedektiflik bürosu olarak adlandırılan yer dedektiflerin daimi olarak hizmet verdikleri yerdir. Yasal olarak dedektif şirketlerinden alınmakta olunan vergiler ve çalışma izinleri mevcuttur. Dedektifler hakkında yasal olmayan hiçbir ibare bulunmamaktadır. Yine devletten gerekli izinlerin alındığı kapsamlı araştırmaların yapıldığı bu merkezdir. Genellikle dedektifler emniyet veya askerler mensuplarından oluşur.

Dedektiflik Yasası

Dedektiflik yasası kapsamında ülkemizde devlet tabanlı bir kadük bulunmamaktadır. Dedektiflikle ilgili yasa tasarısı 1994’te TBMM’de görüşülmüş ancak Cumhurbaşkanı tarafından bazı maddelerin tekrar görüşülmesi istemiyle geri gönderilmiştir. Kanun maddeleri bulunmaktadır. Kanun maddeleri geçerliliğe sahip değil sonra yapılacak çalışmalarda yol göstericidir. Dedektiflik yasasının olmaması yapılan çalışmaların yasallığını etkilememektedir. Yapılan araştırmalar yasal olup herhangi bir suç teşkil edecek bir durum bulunmamaktadır.

Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç