Makaleler

Özel Dedektif Olmak İçin Neler Gerekir? 0 51848

Özel Dedektif Olmak İçin Neler Gerekir?

Özel dedektiflik mesleği Dünya’da ilk olarak 1800'lü yılların ortalarında Fransa’da uygulanmaya başlanmıştır. İnsanların ücreti karşılığında araştırma hizmeti alma fikri hoşlarına gittiği için özel dedektiflik mesleği insanlar tarafından benimsenmiştir. Dünya üzerinde hızla yayılan bu meslek başta Amerika olmak üzere Avrupa ve gelişmiş Dünya ülkelerinin neredeyse tamamında uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde özel dedektiflik mesleği 1990 lı yılların ortalarında özel dedektif Bilal KARTAL tarafından ilk olarak uygulanmaya başlanmıştır. Türk insanının da hoşuna giden ücret karşılığında araştırma hizmeti alma fikri özel dedektiflik mesleğinin ülkemizde kısa sürede sektör haline gelmesine neden olmuştur. Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde özel dedektiflik hizmetleriyle ilgili düzenlenmiş yürürlükte herhangi bir kanun ve kanun maddesi bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkemizde uygulanan özel dedektiflik mesleğinin herhangi bir eğitimle denetleme mekanizması bulunmamaktadır. Ancak ülkemizde faaliyet gösteren çeşitli devlet ve özel üniversiteler özel güvenlik eğitimi yanında özel dedektiflik mesleğini de seçmeli ders olarak vererek özel dedektiflik mesleğinin eğitim temelleri atılmıştır. Günümüzde ülkemizde özel dedektif olmak için herhangi bir özellik ve sınırlama bulunmamaktadır. Bu nedenle isteyen her insan bağlı bulunduğu vergi dairesine giderek özel dedektiflik firması açabilir. Ancak bir kişinin özel dedektiflik işini meslek olarak edinebilmesi için çeşitli vasıflara sahip olması gerekmektedir. Bu vasıfların bazıları özel dedektiflik işini meslek olarak edinecek olan kişilerin ülkemizde yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu, Borçlar Kanunu, İcra İflas Kanunu, Türk Tüketici Kanunu ve faaliyet göstereceği alan ile ilgili kanunlar hakkında geniş detaylı ve yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Ayrıca özel dedektif olacak kişi motorlu ya da motorsuz taşıtları çok iyi kullanmalıdır. Bunun yanında özel dedektif olmak isteyen kişinin her türlü elektronik cihazlar hakkında bilgi sahibi olmalı bu cihazları profesyonelce kullanabilmelidir. Özel dedektif olmak isteyen kişiler insan psikolojisi hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı. Beden dilinden anlamalı, hafızalarının açık olması, zeki aynı zamanda akıllı, sportif hareketleri, engel hali bulunmamalıdır. Özel dedektif olmak isteyen kişiler karakter olarak insan haklarına, hukuka ve mevcut yasalara saygılı, mesleğini yasalar çerçevesin de icra eden kişiler olmalıdır.

Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç