Makaleler

Osmanlı'da Dedektiflik 1 53784

Osmanlı’da Dedektiflik (Hafiyelik)

Osmanlıda 1878 de Osmanlı Meclisi Mebus anını kapatan II. Abdülhamit’in kurduğu hafiye ağı merkezi devlet yapısını istihbarat anlamında güçlendirmenin büyük bir dayanağı olmuştur

Bu gururlu ve o dönemde kurulan en büyük hafiyelik teşkilatı II. Abdülhamit tarafından Osmanlı imparatorluğuna davet edilen Alman istihbarat uzmanın büyük yardımları sayesinde kurmuştur.

O tarihte ilk olarak kurulan hafiyelik ağı merkezinin kurulma fikri Alman İmparatoru Wilhelm’ın o dönemde Osmanlı imparatorluğunun başkenti olan İstanbul’a ilk kez gerçekleştirdiği seyahatinde Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’e tavsiye etmiştir. Tavsiyesinde istihbaratın önemine değinerek ülkesinde istihbarat konusunda uzman bir polis şefinin olduğunu ve o polis şefinin kendisine yardımcı olacağını belirterek katkıda bulunmuştur.  İmparator Wilhelm’ın II. Abdülhamit’e tavsiye ettiği Alman polisi Alman polis teşkilatını düzenleyerek uzun yıllar bu teşkilatın Alman hükümetine hizmet etmesini sağlamıştır. Almanya’da kurulan polis teşkilatının idare ve yönetimini de bu Alman polisi yapmıştır.

Osmanlı İmparatorluğunda çok fazla istihbarat zafiyeti olduğu için hafiyelik mesleğini kurumsallaştırma amacı olan II. Abdülhamit, Osmanlı devletinin ilk hafiyelik ağı merkezini kurmuştur. Kurulan bu hafiyelik merkezinde Memduh Paşa, İzzet Paşa, Münir Paşa, Zeki Paşa, Celal Paşa isimli hafiyeler devletin idari, iktisadi, askeri, mali, dini ve dış işleri gibi önemli fonksiyonlarını yerine getirecek çalışmalar yaparak bu çalışmalarına destek olacak çeşitli birimler kurmuştur. Kurmuş olduğu bu birimlerin başına da kendisine son derece sadık olan kişileri getirerek Osmanlı İmparatorluğu’nun istihbarat zafiyetlerini ortadan kaldırmıştır. 

Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç